Mng Kargo TakipAras Kargo TakipPTT Kargo TakipYurtiçi Kargo TakipSürat Kargo TakipUPS Kargo Takip

PTT Şubeleri Çalışma Saatleri, Cumartesi açık mı? Kaçta Açılıyor?

PTT şubeleri tek çatı altında 1954 yılından beri hizmet vermektedir. Kurumun açılımı Posta ve Telgraf teşkilatıdır. Kurumun geçmiş tarihi araştırıldığında, Osmanlı Devleti dönemine kadar uzandığı görülmektedir. Cumhuriyetin ilk yıllarında İç İşleri Bakanlığı’na bağlı bir şekilde hizmet veren kurum daha sonrada birçok değişik bakanlık bünyesinde hizmet vermiştir. Bugün ise, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı bir şekilde görevini başarıyla yerine getirmeye devam etmektedir. PTT bugün sadece posta alanında değil, daha birçok alanda vatandaşlara hizmet vermektedir. Kurum faaliyet alanını gün geçtikçe arttırmaktadır. Türkiye’nin kargo firmalarından biri olan Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) güvenirliği, ulaşımı ve uygun ücreti sayesinde en çok ilgi gören kargo şirketidir. Peki ya; vatandaşlar PTT şubelerine giderek hangi işlemleri yapabilir;
 • Yurtiçi ve yurtdışı kargo postalama hizmeti vermekle birlikte fatura yatırma
 • E-devlet şifresi alma,
 • Devlet ile ilgili ceza ödemeleri,
 • Para transferi,
 • Havale işlemleri,
 • OGS ve HGS sistemlerine para yükleme gibi banka alanlarındaki işlemlerini hızlıca yapabilir.
Hizmetlerden yararlanmak üzere mesai saatleri içerisinde PTT şubelerine başvuran vatandaşlar, diğer kurumlarda olduğu gibi Korona Virüs önlemi nedeniyle saat değişikliğine uğrayan kargo şubelerinin saat kaçta açıldığını ve saat kaça kadar açık olduğunu merak ediyor.

PTT Şubeleri Çalışma Saatleri

PTT şubelerinin vermiş olduğu hizmetlerden yararlanmak isteyen vatandaşların en çok merak ettiği konulardan birisi Pandemi sürecidir. Dolayısıyla çalışma saatleri değişkenlik  gösteren kargo şubelerinin, 2021 yılında uygulanan kademeli normalleşme nedeniyle çalışma saatleri güncellenmiştir. PTT şubeleri vatandaşların;
 • Kargo Takip
 • Posta işlemleri
 • Para yatırma
 • Para çekme
gibi hizmetleri en iyi şekilde alabilmesi için hafta içi açık bulunur. Vatandaşlar bu saat aralıklarına giderek kolaylıkla işlemlerini halledebilir. Bunun yanında tüm resmi kurumlarındaki işlemlerde olduğu gibi PTT’de olan resmi işlerde de Türkiye Cumhuriyeti kimliğinin vatandaşların yanında olması gerekir. Kimlik gerektiren işlemlerde kimliği yanında olmayan vatandaşların işlem yapması mümkün değildir. Bu durum açıkça bir şekilde PTT’nin hizmet yönetmenliğinde belirtilmiştir. Özellikle kargo işlemi kimlik olmadan yapılamaz. Kargo gönderimi ve alımı içinde kimliğiniz ilgili memur tarafından istenir. PTT şubeleri çalışma saatleri hafta içi 8.30’da başlamaktadır. 12.30’ a kadar aralıksız bir şekilde hizmet veren PTT akşam saat 17.00’a kadar çalışmaya devam eder.  12.30 – 13.30 saatleri arasındaysa öğle tatili verilmektedir.

PTT Şubeleri Cumartesi Açık Mı?

PTT şubeleri cumartesi açık mı?’ sorusu son zamanların en çok merak edilenleri arasında. Kargo işlemi ya da başka resmi bir işlemi olan vatandaşlar Cumartesi günü saat 09.00’dan saat 13.30’a kadar İl Merkez PTT’den işlemlerini halledebilir. Diğer şubeler Cumartesi günü hizmet vermemektedir.

PTT Şubeleri Kaçta Açılıyor?

Korona Virüs salgını nedeniyle alınan önlemlerden biri de iş çalışma saatlerinin değişikliğiydi. Pandemi de internet alışverişleri oldukça ilgi görürken, kargo şubeleri de yoğun tempo ile çalışmakta.
 • Kargo teslim alma
 • Kargo gönderme
 • Fatura ödeme
İşlemleri gibi pek çok işlemi erkenden bitirmek isteyen kişiler ‘PTT şubeleri saat kaçta açılıyor?’ sorusunun cevabını araştırıyor. Mesai saatleri içerisinde yüzbinlerce kişiye hizmet veren kargo şubelerine erken saatlerde gitmek isteyenler ‘PTT şubeleri kaçta açılıyor?’ sorusuna merakla yanıt ararken akşam saatleri gitmeyi düşünenler ise ‘PTT şubeleri kaçta kapanıyor’ sorusunu araştırıyor. İşte kargo şubelerinin açılış saatleri hakkında merak edilenler… Kargolarını teslim almak, kargo vermek ya da fatura ödemek gibi gerekçelerle PTT şubeleri kaçta açılıyor merak ediliyor. PTT şubelerinin saat kaçta açık olduğu hangi saatlerin içinde vatandaşlar ilgili şubelere giderek kargolarını teslim alabilirler ya da diğer işlemlerini halledebilirler. PTT şubelerinin çalışma saatleriyse şöyle;
 • Pazartesi 8.30 – 17.00
 • Salı 8.30 – 17.00
 • Çarşamba 8.30 – 17.00
 • Perşembe 8.30 – 1700
 • Cuma 8.30 – 17.00
 • Cumartesi 09.00 – 13.30 sadece İl Merkez PTT
PTT Şubeleri Kaça Kadar Açık
PTT şubeleri kaça kadar açık olduğu kargolarını almak isteyenler tarafından sorgulanıyor. PTT şubelerinin hangi saatler arasında açık olduğunun bilinmek istemesinin diğer bir nedeni de faturalarını yatırmak. Bilindiği üzere vatandaşlar faturalarını PTT şubelerine giderek kolaylıkla ödeyebiliyorlar. PTT şubeleri hafta içi saat 8.30’dan akşam 17.00’a kadar hizmet verir. Bu saatler içinde vatandaşlar şubelere giderek kargolarını teslim alabilir.
PTT Şubeleri Hafta Sonu Açık Mı?
Hafta sonu tatilinde olan kurumlar nedeniyle, işlemlerini PTT üzerinden yapan ve kargo paketlerini teslim almak ya da göndermek isteyen vatandaşlar ‘PTT hafta sonu açık mı’ sorusunu merak ediyor. PTT Kargo Genel Müdürlükleri hafta sonu yalnızca Cumartesi günleri saat 09:00’dan 13:30’a kadar hizmet sağlamaktadır. Kargo dağıtıma çıkmaz. Alıcılar, şubeye ulaşan kargoları kendileri teslim almak üzere şubeye gelmelidir. Pazar günleri tüm PTT kargo şubeleri kapalıdır. Kargo teslim almak, kargo göndermek, banka işlemlerini halletmek, ceza ödemek, e-devlet şifresi almak isteyen vatandaşlar, kamu kuruluşlarının hafta sonları kapalı olması nedeniyle ‘PTT cumartesi günü açık mı?’ sorusunun cevabını merak ediyor. İşte PTT şubeleri hakkında merak edilen çalışma saatleri… PTT Kargo Genel Müdürlükleri hafta sonu yalnızca cumartesi günleri saat 09:00’dan 13:30’a kadar hizmet sağlamaktadır. Çalışma saatleri Türkiye’nin her bölgesinde sabittir ancak pandemide artan vakalar ile çalışma saatleri değişebilir. PTT şubeleri hafta sonu açık mı sorusu Google arama motorunda aratılan sorulardan bir tanesi. Hafta sonları il merkez PTT sadece cumartesi günü öğleye kadar açık bulunuyor. Hafta içi oldukça yoğun bir tempoda çalışan diğer şubelerse hafta sonu hizmet vermiyor. Cumartesi günü hizmet veren İl Merkez PTT evlere herhangi bir şekilde kargo gönderimi sağlamıyor. Vatandaşlar https://kargonerede.net/ptt-kargo-gonderi-takip/ adresi üzerinden kargosunu takip edebilir. Kargo İl Merkez PTT binasındaysa gidilerek elden teslim alınabilir. Bunun dışında PTT hafta içi evlere kargoları ulaştırmaktadır.
FAQ

PTT Şubeleri hafta içi 08:30 - 17:00 arası, hafta sonu bazı şubeler 09:00 - 13:30 arası açıktır.

Hafta sonu bazı şubeler 09:00 - 13:30 arası açıktır.

PTT Kargo Müşteri Hizmetleri numarası 444 1 788 dır.