PTT Kargo Takip işlemi için aşağıdaki sorgulama alanına, PTT kargo takip barkod numaranızı yazarak işleminizi yapınız. Kargo takip barkod numaranız KP ile başlar ve toplamda 13 hanelidir. Sayfamızda dört adet PTT kargo sorgulama yöntemi bulunur. Sistemsel arızalar sebebiyle herhangi birinde işlemi yaparken sorun yaşarsanız diğer yöntemleri deneyiniz. Bunun için yukarıdaki Yöntem 1 – Yöntem 2 – Yöntem 3 ve Yöntem 4 butonlarına tıklamanız yeterlidir.
Ptt Kargo barkod numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz.

PTT Kargo Gönderi Sorgulama

PTT Kargo takip sorgulama işlemini sitemizden tek tuşla yapılmaktadır. Ayrıca PTT kargo takip numarası öğrenme adımını tamamladıysanız, sadece sitemize kargo takip numarasını girmeniz yeterlidir. Sistemden müşterilere gelen PTT Kargo takip numarası KP ile başlamaktadır ve genellikle 14 haneli olmaktadır. Ayrıca PTT kargo takip işlemini yaparken, sitemizdeki arama motorunu kullanabilirsiniz. Dilerseniz de PTT Kargo takip sayfasının resmi adresine tıklayınız.

Telefondan PTT Kargo Takibi Yapılır mı?

PTT Kargo ile beklediğiniz kargolarınızın takibini 444 1 788 (4441788) telefon numaralı çağrı merkezinden yapabilirsiniz. Ayrıca 0850 222 1 788 numaralı telefon ile işitme ve konuşma engelliler için uyumlu cep telefonlarından görüntülü konuşma yapılabilmektedir.

Ptt Kargo Kapanış Saati

Ptt kargo, açılış ve kapanış saati olarak 09.00 ve 18.00 arasında çalışmaktadır. Hafta sonu ise bu durum sadece cumartesi 09.00 ve 14.00 arasında çalışmaktadır. Tüm kargo firmalarında olduğu gibi, ptt kargo dağıtım süreçlerinde kapanış sürelerinden bağımsız çalışmaktadır. Yani, kargo şubesinin 18.00 itibariyle kapanıyor olması, kargonuzun o gün artık gelmeyeceği anlamına gelmez. Kargonuzun dağıtım süreci, o gün bir indirim, kampanya veya yoğunluk durumuna bağlı olmak üzere çoğu ptt kargo geç saatlere kadar dağıtım yapmaktadır. Kargonuz cumartesi ve pazar günleri hariç, akşamın geç saatlerine kadar dağıtım devam eder.

PTT Kargo Cihet Hazırlama Listesine Eklendi Ne Demek?

PTT Kargo tarafından cihet (dağıtıcı) hazırlama listesine eklendiğinde kargonun bir sonraki iş gününde dağıtıma çıkarılacağını anlayabilirsiniz. Bu ifade, kargonun dağıtıcı tarafından bir sonraki günkü kargo teslim programına planlandığını belirtir. Dolayısıyla listeye eklenen kargolar aynı gün dağıtıma çıkarılmaz ancak bir sonraki iş gününde teslimat yapılması planlanır. Öte yandan “Dağıtıcıya Verildi-Cihet No:xxxx” ifadesi, kargonun dağıtıma çıkarılmak üzere hazır olduğunu ve dağıtıcıya teslim edildiğini gösterir. Bu ifade, kargonun aynı gün içinde dağıtıma çıkarılacağını işaret eder. Kısacası bu ifadeler, kargo sürecinin adımlarını belirleyerek gönderici ve alıcıların kargonun durumu hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar.

Ptt Kargo Tazmin Süreçleri

Ptt kargo ile bir kargo göndermiş veya kargo bekleyen bir kişiyseniz ve kargonuz kaybolduysa endişelenmeyin. Tüm kargo firmalarında tazmin süreçleri vardır ve ptt kargo içinde bu durum geçerlidir. Eğer kargonuz kaybolduysa ilk süreçte bu durumu müşteri hizmetlerine bildirmeniz gerekiyor. Tazmin süreçlerine başlamadan önce, firmanın önceliği her zaman kargonuzu bulmak olduğunu lütfen unutmayın. Eğer kargonuz bu aşamada bile bulunmazsa, tazmin işlemleri için dilekçe vermeniz gerekiyor. Tazmin işlemleri sonrasında kargonuzun maddi karşılığı genellikle tarafınıza ödenmektedir. Bu durum biraz gecikmeli olsa bile, kargo firmaları zararınızı mutlaka karşılamaktadır.

Ptt Kargo ve Ptt Aps Kurye Ulaşım Süreleri Nedir?

Ptt Kargo ve Ptt APS Kurye ulaşım süreleri hakkında bilgi almak için il merkezlerinden kabul edilen ve il merkezlerine teslim edilen kargo ve APS Kuryeler için öngörülen süreleri öğrenmek amacıyla Ptt’nin resmi internet sitesi olan www.ptt.gov.tr adresindeki “Gönderi Süresi” sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Burada bulunan “Gönderi Süresi Sorgulama” ekranı aracılığıyla veya Ptt Kargo Android/iOS uygulamamızın Tahmini Süre menüsünde, gönderi türünü ve çıkış ile varış illerini seçerek teslim süresini kolayca öğrenebilirsiniz. Gönderinizin türüne, içeriğinde bulunan özel hizmetlere ve alıcı adresinin özelliklerine göre teslim yeri ve süreleri değişiklik gösterebilir. Alıcıya ulaşılamadığı durumlarda gönderinin bekletilme ve iade edilme süreleri de farklılık arz edebilir. “Gönderi Süresi” ekranında belirtilmiş olan teslim süreleri, il merkezinden il merkezine öngörülen en kısa süreyi belirtmektedir. Teslim süresinin kritik öneme sahip olduğu gönderilerde, uygun gönderi türü ve özel hizmetler seçilerek belirtilen en kısa sürenin en az iki katına kadar uzayabileceği dikkate alınarak hareket edilmelidir. Bu sayede gönderilerinizin zamanında ve güvenli bir şekilde alıcısına ulaşması sağlanabilir.

Kargo Takip Kodu Olmadan Sorgulama Yapılır mı?

Kargo takip kodu olmayanlar internet üzerinden kargo takibi yapamaz. Ancak kargonuzu beklediğiniz en yakın PTT Kargo şubesine giderek veya 444 1 788 nolu çağrı merkezini arayarak kargonuzun nerede olduğunu sorgulayabilirsiniz. Ayrıca eğer online bir ürün satın aldıysanız, onun son durumunu öğrenmek için PTT Kargo takip numaranızı öğrenmek istiyorsanız buna hiç gerek yoktur. Çünkü online alışveriş yaptığınız siteler kargonuzu gönderdikten sonra, siparişlerim kısmında kargonuzun son durumu hakkında bilgi vermektedir.

Ptt Kargo Hasarlı Gelen Kargo Şikayeti

Ptt kargo ile tarafınıza ulaşan bir kargonuzun hasar durumuyla ilgili şikayetleriniz olabilir. Bu durumu direkt olarak müşteri hizmetlerini arayarak çözebilirsiniz. Ptt kargo müşteri hizmetlerini aradıktan sonra, ilgili birime bağlanmanız ve kargonuzun hasar durumuyla ilgili şikayetinizi belirtmeniz gerekmektedir. Ancak yapacağınız şikayet kargonuzun kutusunun yıpranması olmamalıdır. Bu tür durumlarda kargo firmaları şikayetiniz için pek yardımcı olmaz. Ancak kargonuzun içeriğinde bir hasar mevcutsa, bu durumda şikayet edebilir ve tazmin süreçlerini başlatabilirsiniz. Tazmin sürecini başlattıktan sonra, haklı olduğunuz anlaşılırsa kargo firması tarafından, sizlere ödeme yapılır. Ya da ürününüzün aynısından tarafınıza teslim yapılabilir. Kargolarınızı genellikle teslim alırken, kargo personelinin yanında açmanız gerekir. Kırık, hasarlı bir durumla karşılaşırsanız, anlık olarak orada bir rapor imzalayabilirsiniz. Özellikle elektronik cihazlarda hasarlı teslim durumları çok fazla yaşandığı için ve ilerleyen süreçlerde haksız duruma düşmemek için mutlaka elektronik cihazlarınızı kargonuzu teslim alırken açmalısınız.

Ptt Kargom Teslim Edilmiyor Ne Yapabilirim?

Kargonuzun bazı durumlarda tarafınıza geç teslim edilmesi durumları sıklıkla yaşanmaktadır. Bu durumda öncelikle kargonuzun nerede olduğunu bilmeniz gerekiyor. Ptt kargo takip sorgulama ekranından kargo durumunu sorgulamanız gerekiyor. Eğer kargonuz bulunduğunuz şubeye getirildiği halde bir türlü tarafınıza teslim edilmiyorsa, ilgili şubeyi telefonla arayarak dağıtıma çıkmamasını, kargonuzu sizin gidip alacağınızı belirtin. Böyle durumda şube çalışanları dağıtıma gidecek kargoların arasından sizin adınıza olan kargoyu kenara alırlar. Siz şubeye giderek hızlı bir şekilde kargonuzu teslim alabilirsiniz. Ancak ptt kargo takip ekranından sorgulama yaptığınızda, kargonuz günlerdir bir aktarma noktasında veya transfer sürecinde olduğunu görürseniz, müşteri hizmetlerini arayarak sebebini sormanız gerekmektedir. Çünkü transfer sürecinde olan problemler genellikle hava koşulları gibi durumlara bağlı olarak gelişiyor. Bu durumlarda kargonuzun size teslim edilmesi gecikiyor.

Ptt Kargo’ya Verilen Kargolara Ücret İndirimi Uygulanıyor Mu?

Ptt Kargo, toplu olarak gönderilen kargolara “Toplu Posta İndirim Yönergesi” kapsamında %10 ile %50 arasında indirim uygulamaktadır. Ancak bu indirim oranı e-ticaret faaliyeti yürüten anlaşmalı müşteriler için %60’a kadar çıkarılabilmektedir. Özellikle dinî bayramlar, yılbaşı ve anneler, babalar, sevgililer günü gibi özel günler ile PTT’nin kuruluş yıl dönümü olan 23 Ekim gününden önceki 5 gün içinde gönderilen yurt içi kargo gönderilerinde %10 indirim uygulanmaktadır. Bu indirim ise sözleşmeli müşterilere dâhil edilmemektedir. Ptt Kargo’nun sunduğu bu indirimler, müşterilerine avantajlı ve ekonomik bir kargo gönderme imkânı sunmaktadır. Bu durum ile ilgili görüş, öneri ve talepleriniz olması hâlinde Ptt Kargo ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Ptt Kargo Kurye Çağır

Ptt kargo kurye çağırmak için, website üzerinden form doldurabilir veya ptt kargo müşteri hizmetlerini arayak kurye talebinizi iletebilirsiniz. İlgili bilgileri ve detayları verdikten sonra, kuryeniz evinize kadar gelerek kargonuzu teslim alır ve gönderim işlemlerini başlatır.

Ptt Kargo İle Telefon Gönderilir mi?

Evet, ptt kargo ile telefon gönderebilirsiniz. Ancak bu durum biraz risklidir. Çünkü kırılabilir eşya gönderirken kargo firmaları tarafınıza bir anlaşma metni imzalatırlar. O metni iyi okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü kırılabilir eşyaların gönderimi her zaman risklidir ve eğer ürününüz ikinci el ise kargo şubeleri kırılma durumunda sorumluluk almadığını belirtmektedir.

Ptt Kargo Teslimat Süresi

Ptt kargo, diğer kargo firmalarında olduğu gibi, gönderici ve alıcı arasında ki mesafeye göre ulaştırma sağlamaktadır. Yani, gönderici ile aranızda 0-600 km varsa, kargonuz 1 iş gününde tarafınıza teslim edilir. 600 km üzerinde bulunuyorsanız, bu süre 2 iş günü sürer. 1000 km ve üzerinde bulunuyorsanız, kargonuz tarafınıza 3 iş gününde teslim edilir. Bu belirtilen süreler tamamen tahminidir. Çünkü kargo teslim durumları hava koşulları, yoğunluk gibi sebeplere göre değişkenlik gösterebilir. Ancak bu söylemimiz sizleri korkutmasın, genellikle tüm kargolar 48 saatte teslim edilir. Ptt kargo takip işlemi yaparken, tahmini teslim süresi sizi bilgilendirmek için sistemde yer alır. O alana bakarak tahmini olarak kargonuzun tarafınıza ne zaman ulaşacağını görebilirsiniz.

PTT Kargom Nerede? Adıma Kargo Var Mı?

Size en yakın olan PTT Kargo şubesine giderek ve ya 444 1 788 numarasını arayarak adınıza kargo olup olmadığını öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden isim ile PTT kargo takip işlemi yapılamamaktadır. PTT Kargo Müşteri Hizmetleri bu gibi durumlar için yine yardımcı olabilmektedir. Müşteri hizmetlerine bağlandıktan sonra, gerekli tuşlamaları yapın ve bir müşteri destek personeline bağlanın. Sizden bazı bilgileri isteyecektir. Onları doğruladıktan sonra tarafınıza kargo olup olmadığını yetkili kişi size bildirecektir.

PTT kargo saat kaça kadar dağıtım yapıyor?

PTT Kargo dağıtım saatleri PTT Kargo ekipleri tarafından akşam 17.00 ‘a kadar dağıtıma devam etmektedir. Ancak bazı özel durumlarda, yani hepimizin kullandığı online alışveriş siteleri bazen büyük kampanyalar yaparak bir çok kişinin alışveriş yapmasını sağlamaktadır. Bu gibi durumlarda çok fazla kargo siparişi olduğu için, kargo firmaları hepsini yetiştirmek adına dağıtım saatleri geç saatlere kadar uzatabilmektedir.

Ptt Kargo Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

PTT Kargo ile gönderilen kargolarda adres değişikliği yapılabiliyor. Fakat kargo adresini sadece gönderici değiştirebiliyor. Kargonuz teslim ettiğiniz şubeden çıkış yapmadıysa, şubeye giderek kargonuzun adresini değiştirebiliyorsunuz. Fakat kargonuz yola çıkmış ise müşteri hizmetlerini arayarak kargonuzun başka bir adrese gönderilmesi talebinde bulunabiliyorsunuz. Yurt dışı gönderilerinde kargo adresini değiştirebilmek için, bu işlemi kargonuz henüz yurt içindeyken yapmanız gerekir. Çünkü yurt dışına sevkiyatı gerçekleşen kargolar da maalesef adres değişikliği yapılamaz.

PTT Kargo Adrese Ulaşmazsa Ne Olur?

Kargonuz alıcısına teslim edilemediği takdirde, alıcısının kapısına bir not bırakarak kargosunun geldiği bildirilir ve kargo ilgili şubede bir hafta bekletilir. Ayrıca bu süreç içerisinde alıcı şubeden kargosunu teslim alabilir. Kargo şubeden alınmazsa göndericisine iade edilmek üzere geri kargolanır.

PTT Kargo Durum Tespit Tutanağı

Günümüz şartlarında kargo hizmeti kullanmayan yoktur. Alışveriş ihtiyaçlarının internet ortamında gerçekleşmesi ile kargo kullanımı öne çıkmıştır. Kargonuz size ulaştığında satıcı firma tarafından sağlam şekilde ulaştığından emin olmak ister. İnternet ortamında satın alınan ürünler kargo aracılığı ile elimize ulaşır. Her geçen gün artan kargo şirketleri alış verişlerde kargo hizmetlerini geliştirmektedir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde müşterilerin isteği tedarik ettiği ürünün sağlam bir şekilde eline ulaşmasıdır. Tedarik edilen ürün görülmeden alındığı için bir takım sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda ise PTT kargo durum tespit tutanağı düzenlenerek durumun tespiti yapılır. Kargo ile ilgili olarak yaşanan problemler için kullanıcılar tarafından bir tutanak tutularak durumun ilgili belgeler ile kargoya iletilmesi sağlanır.

PTT Kargo Müşteri Hizmetleri

PTT Kargo müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek için bir seçeneğiniz mevcut. Ancak size mevcut ve en kısa yollarını aşağıda listeleyeceğiz. Ancak belirtmek isteriz ki, müşteri hizmetlerinden en verimli sonucu almak için mutlaka PTT Kargo takip koduna ihtiyacınız olacaktır. Bu koda sahip değilseniz, gönderici ile iletişime geçebilirsiniz. Şimdi detaylara geçebiliriz.
  • En çok bilinen ve kullanılan yöntemlerden biri, doğrudan PTT Kargo müşteri hizmetleri telefon numarası ile iletişime geçerek, tüm sorunlarınıza çözüm aramaktır. 444 1 788 telefon numarasını arayarak ve menüleri kullanarak istediğinizi müşteri hizmetlerine bildirebilirsiniz.
  • Diğer ve en çok bilinen yöntem ise, Şikayet sitelerini kullanarak ilgili firmaya bir şikayet göndermektir. Genellikle şikayetler için kullanılır. Ancak müşteri hizmetlerinden istediğiniz sonucu alamadıysanız, bu tarz sitelerde bir şikayet oluşturmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu işlemler için en çok tercih edilen siteler bilinir ancak eğer bilmiyorsanız, PTT Kargo şikayet kelimesini aratarak ilgili sitelere ulaşabilirsiniz.
  • Bizim önerdiğimiz ve genelde çoğu kişinin bilmediği yöntem ise, doğrudan twitter hesabı üzerinden PTT Kargo twitter hesabına bir tweet atmanızdır. Genellikle çok kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanır. Bu sayede telefonda beklemek, şikayet konularıyla uğraşmak gibi sorunlarınız olmaz. Sadece twitter hesabına sahip olmalısınız. Tüm öneri, şikayet ve sorunlar için buradan da yardım sağlanmaktadır.

PTT Kargo Takip Numarası Öğrenme

PTT-Kargo-Takip-No-Ogrenme PTT Kargo Takip, Gönderi Sorgulama
İnternetten aldığınız veya bir kişinin size gönderdiği kargolar PTT Kargoya teslim edildiğinde, alıcısına bir bilgi mesajı gönderir. Böylece resimde gördüğünüz bu mesajlarda Göndericinin adı, PTT Kargo Takip Numarası bilgisi olur. Ayrıca resimdeki kırmızı kutucuk içerisinde işaretlenen numaralar PTT Kargo Takip Numarası vardır. PTT Kargo firması ayrıca kargo durumu bilgi mesajı göndermez. Ancak PTT Kargo Takip numaranızı öğrendikten sonra sitemizde sorgulama yapabilirsiniz.
ptt-150x150 PTT Kargo Takip, Gönderi Sorgulama

PTT Kargo Çalışma Saatleri

  • Hafta içi 08.30 – 12.30
  • Hafta içi 13.30 – 17.00
  • Hafta Sonu Kapalı.
PTT Kargo Müşteri Hizmetleri Numarası Kaçtır?

PTT Kargo Müşteri Numası & iletişim Numarası: 4441788

PTT Kargo Çalışma Saatleri Nelerdir?

Hafta içi: 08:30- 17:30 Öğle arası: 12:30- 13:30 –

PTT Kargo Cumartesi Açık mı?

Hafta sonu belirli şubeler açıktır.

PTT Kargo takip websitesi: https://gonderitakip.ptt.gov.tr/ PTT Kargo websitesi: https://www.ptt.gov.tr/

PTT Kargo Yurtdışı Takip ve Gönderi Sorgulama

PTT kargo yurtdışı takip işlemi yaparken, https://www.ptt.gov.tr/Sayfalar/Kargo/PttYurtDisiKargoHizmetleriUst.aspx linkine gitmenizi öneririz. Burada yurtdışı kargonuzla ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Yurtdışı kargo takip yaparken, kargoların tahmini varış süresinin uzun olduğunu bilmeniz gerekir. Bu yüzden PTT  kargo yurtdışı takip işlemi yaparken, bu süreyi göz önünde bulundurunuz. PTT Kargo takip sorgulama işlemleri kargoların kendi sitesi üzerinden yapılabilen bir işlemdir. PTT kargo sorgulaması takip numarası ile beklediğiniz ya da gönderdiğiniz kargonuzun nerede olduğuna bakabilir ve kısa süre içinde online olarak tüm bu işlemleri gerçekleştirebilmeniz mümkündür.
Gönderilen ya da alınan kargoların online olarak kısa sürede nerede olduğunu bilmemizi sağlayan bir sistem olarak karşımıza PTT kargo takip numara sorgulama işlemleri çıkmaktadır. KP ile başlayan ve toplamda 14 haneli olan bu barkod numarasını site içinde bulunan kargo takip sorgulama alanına yazmanız kargonuzun nerede olduğunu öğrenmeniz için yeterli olacaktır. Oldukça hızlı ve pratik bir şekilde yurt içi ya da yurt dışı fark etmeksizin gönderdiğiniz ya da beklediğiniz kargonun nerede olduğunu öğrenmeniz oldukça kolay bir işlemdir.